WhatsApp : 0537 320 3107 İNDİRİMLİ ÜRÜNLER

Alışveriş Sepeti

0

Alışveriş çantanız boş

Mağazaya git
Espresso’nun Filtre Kahveden Farkı nedir?

Bir kahve dükkanına girdiğinizde muhtemelen menüde espressonun ayrı bir seçenek olarak listelendiğini göreceksiniz. İster latte, ister flat white, macchiato veya cappuccino olsun temeli espressodur. Espresso, lezzetlerini tamamlamak veya geliştirmek için diğer içeceklerle birlikte de yaygın olarak kullanılır. Bunlara milkshake ve kokteyller de dahildir. Peki espresso ile filtre kahve arasındaki fark tam olarak nedir?

Espresso, ince öğütülmüş koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanılarak yapılır. Su basıncı, öğütülmüş kahveyi son derece ince bir filtre konisinden (portafilter) yüksek hızda iter. Bu, çeşitli şekillerde servis edilebilen konsantre sert bir kahve ortaya çıkarır; siyah (espresso solo); buharda pişirilmiş sütle (cappuccino); çikolata (mocha) vb…

Espresso Nedir?

Espresso, espresso makinesi adı verilen bir makine ile yapılan konsantre bir kahve içeceğidir. Espresso makinesi, sıcak suyu yüksek basınçta ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden geçiren bir kahve makinesi türüdür. Elde edilen demleme, damlama veya filtre demlemelerden çok daha fazla kafein ve daha fazla aroma bileşiği ve yağ içerir.

Espresso, yüksek basınç altında sıcak suyun ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden geçirilmesiyle yapılan sert bir kahve içeceğidir. Suyu yüksek hız ve basınçla öğütülmüş kahvenin içinden geçiren bir espresso makinesi ile hazırlanır. Espresso, sabahları ne kadar içmeniz gerektiğine bağlı olarak tek bir shot veya birden fazla porsiyon olarak servis edilebilir. Espresso çekirdeği yerine filtrelenmiş kahve kullanarak espresso tarzı bir içecek yapmak da yaygın bir uygulamadır; bu içeceklere Americanos (veya Avustralya’da “long blacks”) denir, çünkü espresso yerine filtrelenmiş kahve ile yapılırlar.

Tıpkı sıradan bir filtre kahve makinesi gibi, espresso makinesi de suyu ısıtır ve ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden geçirir. Ancak, benzerlikler burada sona erer. Makineler saniyeler içinde demleme yapabilirken, telveden maksimum lezzeti çıkarmak için yüksek bir sıcaklık (92-96°C) sağlar. Düzgün yapılmış espresso shot’larının üzerinde bu kadar çok krema görmenizin nedeni de budur.

Sıradan bir kahve makinesindeki su yaklaşık 98° kadar ısıtılır ancak espresso için kullanılan su tipik olarak 92-96°C ulaşır. Bu yüksek sıcaklık, kahve çekirdeklerinden daha fazla aromanın

Tüm kahveler espresso yapmak için uygun değildir. Zengin koyu kavrulmuş bir kahve en iyi espresso türünü oluşturur çünkü yüksek sıcaklıkta kavurma sırasında daha fazla yağ üretilir. Espresso yapmak için breakfast blend ve city roast gibi hafif ve orta kavrulmuş kahveler kullanıyorsanız, latte ve cappuccino için ideal olmayan daha zayıf sonuçlar elde edersiniz. Espresso koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılırken, filtre kahve orta-koyu kavrulmuş çekirdeklerden yapılır. Espresso daha yüksek kafein içeriğine sahiptir, bu da onu filtrelenmiş kahveden daha sert yapar. Espressonun sertliği ve lezzeti, filtre kahveye göre daha konsantredir. Bu nedenle, filtre kahvelere kıyasla aynı miktarda içecek üretmek için daha az su gerektirir (yaklaşık 1/3 oranında daha az).

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, sıcak suyun öğütülmüş çekirdeklerden süzülmesiyle yapılır. Su, yalnızca sıvının geçmesine ve katı maddelerin geride kalmasına izin veren bir kağıt filtreden geçer. Bu sıvı daha sonra içmek için fincanınıza dökülür. Filtre kahve, filtre makinesi kullanılarak oluşturulan özel bir kahve türüdür. Bir filtre makinesi, telveyi demlenmiş kahveden ayırmak için kağıt filtreler kullanır. Bu makineler genellikle restoranlarda ve kafelerde bir seferde büyük miktarlarda kahve yapmak için kullanılır. Kendi mutfağınızda harika tatta kahveler yapmak istiyorsanız bu yöntemi evde de kullanabilirsiniz.

Filtre kahve genellikle suyu ısıtan ve kendi kabındaki öğütülmüş çekirdek yatağının üzerine damlatan otomatik bir damlama makinesi kullanılarak yapılır (bu nedenle “damlama” yöntemi olarak adlandırılır). Otomatik bir demleyicinin size sağlayacağından daha fazla kontrol istiyorsanız, bir French Press kullanarak veya hatta ocağınızın üzerindeki bir tencerede öğütülmüş çekirdeklerin üzerine elle sıcak su dökerek de yapabilirsiniz.

Espresso vs. Filtre Kahve

Kahve Çekirdeği

Kahve çekirdekleri, kahve ağaçlarında yetişen bir meyvenin tohumlarıdır. Çekirdekler lezzetlerini açığa çıkarmak ve farklı kahve türleri oluşturmak için kavrulur.

Kavurma işlemi, filtre demlenmiş kahveyi espresso ve filtre demlenmiş kahveden ayıran şeydir. Espresso için, çekirdekler standart damlama veya filtre demlemelere göre daha koyu kavrulur, bu da elde edilen içeceğin rengini daha koyu, tadını daha acı ve daha asidik yapar (bazıları o kadar pürüzsüz olmadığını iddia edebilir).

Demleme Süresi

İki kahve türü arasındaki ilk fark, demlenmesinin ne kadar sürdüğüdür. Espresso genellikle filtre kahveden daha az zaman alır ancak bu her zaman geçerli değildir. Bu, kullandığınız makinenin türüne de bağlıdır. Örneğin; otomatik bir damlama makinesi kullanıyorsanız, otomatik ısıtma mekanizması nedeniyle espressonuz geleneksel bir moka pot’tan daha uzun sürecektir oysa bir French Press size 30 saniye içinde hızlı bir fincan espresso verebilir.

Ancak ortalama olarak filtrelenmiş kahvenin demlenmesi yaklaşık 5 dakika sürerken espresso 30 saniye içinde demlenebilir.

Demleme Yöntemi

Espresso basınç altında demlenir.

Filtre kahve basınçsız demlenir.

Bu büyük bir sorun gibi görünmeyebilir ancak kahvenizin tadını etkileyecektir. Örneğin; espresso filtre kahveden daha fazla kafein içerir çünkü seyreltmek için su yoktur (çünkü her şey basınç altında gerçekleşir). Öğleden sonra bir keyif veya ayılmak için bir şey arıyorsanız, espresso sizin için filtre kahveden daha iyi bir seçim olabilir.

Kafein Oranı

Bir espresso ve filtre kahvenin kafein içeriği yine demleme yöntemine göre belirlenir. Genel olarak bir fincan kahvenin demlenmesi ne kadar uzun sürerse kahve o kadar fazla kafein içerecektir. Bunun nedeni, daha yüksek sıcaklıklarda kahve çekirdeklerinden daha fazla kafein elde edilebilmesidir.

Tat Farkı

Espresso, filtre kahveye göre daha güçlü bir tada, daha acı ve daha sert bir aromaya sahiptir. İkisi arasındaki tat farkı, her bir kahve türünü yapmak için kullanılan demleme yönteminden kaynaklanmaktadır. Espresso, ince öğütülmüş kahvenin içinden sıcak su geçirilerek yapıldığında, diğer kahve türlerine göre daha asidik olan konsantre bir demleme oluşturur. Espresso ayrıca yüksek kafein içeriği nedeniyle ağızda filtre kahveden daha sert bir tat bırakır. Genellikle normal filtre kahveye kıyasla fincan başına iki kattan daha fazla

Krema

Espresso daha konsantre olduğu için daha yüksek kafein içeriğine sahiptir demiştik. Ayrıca daha yüksek konsantrasyonda antioksidan ve aroma bileşiklerine de sahiptir. Bu nedenle espresso tat, aroma ve sağlığa faydası açısından filtre kahveden daha güçlüdür. Kreması da daha yoğundur.

Filtre Kahve Espresso Çekirdekleriyle mi Yapılır?

Birçok insan filtre kahvenin espresso çekirdekleriyle yapıldığını düşünerek hata yapar. Ancak bu doğru değildir. Espresso, espresso makinesi veya sadece “espresso makinesi” adı verilen bir makineden çıkan özel bir kahve türüdür. Filtre makinenizde normal öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanamazsınız ve espresso makinesine koyduğunuzda elde edeceğiniz sonucun aynısını elde etmeyi bekleyemezsiniz.

Filtre Kahve ile Espresso Yapılabilir mi?

İsterseniz filtre kahve ile espresso kahve yapabilirsiniz. Ancak sonuçlar espresso çekirdekleriyle yapılanlara kıyasla daha zayıf olacaktır. Bunun nedeni su sıcaklığının yeterince yüksek olmaması ve kahve çekirdeklerinin yüksek kalitede olmamasıdır.

Espresso ve filtre kahve arasında pek çok fark vardır.

Espresso bir kahve türüdür, filtre kahve ise farklı bir içecek türüdür. İkisi arasındaki farklar oldukça basittir: Espresso çok ince öğütülmüş kahve çekirdekleriyle yapılırken filtre kahve daha iri öğütülmüş çekirdeklerle yapılır. Ayrıca espresso üretmek için buhar basınçlı bir makine gerekirken, filtre kahve için buna gerek yoktur.

Son olarak, kahvelerin isimleri ya da türleri birbirinin yerine kullanılıyor olsa da aralarında kişisel zevklerinize ve tercihlerinize bağlı olarak önemli olabilecek bazı ince farklar vardır, bunlar: Tat ve kremadır.

Espresso genellikle daha yüksek kaliteli kahve çekirdekleriyle yapılır, bu da daha zengin bir lezzetli bir içecek elde edeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca normal filtre kahveye göre daha fazla kafein içerir ancak bunun kullanılan çekirdeğin türüne (hafif kavrulmuş) bağlı olarak değişeceğini de belirtmemiz gerekir. Bitter çikolata veya karamel gibi güçlü tatları ve bir miktar baharatı seviyorsanız bir espresso karışımı deneyin. Ancak daha hafif bir şey tercih ediyorsanız en sevdiğiniz demleme yöntemini seçin.

Etiketler :

Related post